Jak ułożyć kostkę 2x2x2 - Najprostsza metoda
Słowem wstępu kostka 2x2x2 jest jedną z najprostszych do ułożenia, jeśli chodzi o tego typu łamigłówki. Składa się z 8 narożników (2 warstwy). Standardowa kostka Rubika 3x3x3 i inne kostki 3x3x3 posiadają krawędzie i centry, w kostce 2x2x2 ich nie ma.
W tym kursie nauczysz się układać kostkę 2x2x2 metodą LBL (warstwa po warstwie). Jest to najprostsza metoda i wymaga wykorzystania 3 krótkich algorytmów.
Etapy układania metodą LBL:
Oznaczenie ruchów kostki 2x2x2 - Notacja
Poniżej znajduje się notacja dla kostki 2x2x2. Pojedyńczy ruch obraca ściankę kostki o 90 stopni. Ruch z apostrofem to obrót przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a bez apostrofu, to obrót zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Układamy pierwszą warstwę np: białą
Jest to bardzo prosty etap i z łatwością powinniście sobie z nim poradzić. Poniżej jest zdjęcie jak wygląda poprawnie ułożona pierwsza warstwa kostki 2x2x2. Dla tych, którzy mają problem z jej ułożeniem poniżej znajdą pomocny algorytm.
Poprawnie ułożona pierwsza warstwa
Na grafice obok przedstawiona jest poprawie ułożona pierwsza warstwa kostki 2x2x2.
Właśnie do takiego stanu będziemy dążyć.
Algorytm umieszcza klocek z dolnej warstwy na górną, tak aby wszystkie kolory pasowały do siebie.
Algorytm:
Ustawiamy narożniki na przeciwnej warstwie - żółtej
Przekręcamy kostkę tak, aby poprawnie ułożona biała warstwa była na dole. Teraz dobrze widzimy nie ułożoną warstwę (żółtą).
Wybieramy jeden narożnik z warstwy białej np: biało - czerwono - zielony i szukamy jego odpowiednik na górnej warstwie. W naszym przypadku będzie to żółto - czerwono - zielony. Jeśli mamy zlokalizowany klocek, to przesuwamy go nad narożnik poprawnie ułożony.
Nie ma znaczenia jak obrócony jest nasz klocek żółto - czerwono - zielony. Ważne aby znajdował się nad odpowiednikiem na warstwie białej.
Teraz mamy dwa przypadki, które mogą wystąpić. W tym celu sprawdzamy czy któryś z pozostałych 3 klocków na warstwie żółtej ma pod sobą odpowiednik takich samych kolorów. Jeżeli nie ma i tylko nasz żółto - czerwono - zielony klocek znajduje się nad swoim odpowiednikiem, to przechodzimy od razu do sytuacji 2. W przypadku, gdy któryś z 3 pozostałych klocków znajduje się nad swoim odpowiednikiem wykonujemy sytuacje 1.
Jeżeli któryś z zaznaczonych strzałką klocków również jest dobrze ustawiony, a pozostałe dwa nie pasują, to wykonujemy poniższy algorytm.
Algorytm:
F R U R' U' F' U'
Sprawdzamy stan klocków po wykonaniu algorytmu. Może się zdarzyć, że wszystkie narożniki trafiły na swoje miejsce. Wtedy przechodzimy do kolejnego etapu, aby je obrócić. Jeżeli pozostałe 3 klocki są źle ustawione to przechodzimy do sytuacji 2.
Algorytm zmienia pozycję 3 narożników (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Wykonujemy do momentu, gdy wszystkie 4 narożniki będą ustawione poprawnie.
Algorytm:
U R U' L' U R' U' L
Uwaga: 3 krotne wykonanie algorytmu spowoduje uzyskanie rezultatu początkowego.
Hej! podoba Ci się ten kurs?
Jeśli tak, to wesprzyj mnie w jego rozwoju i postaw mi wirtualną kawę.Obracanie poprawnie ustawionych narożników
W celu obrócenia narożnika użyjemy algorytmu, który był pokazany w pierwszym etapie. Jest on bardzo prosty i składa się z 8 ruchów. Wykonując 3 razy algorytm kostka powraca do początkowego ustawienia.
Kostkę trzymamy cały czas w tej samej pozycji. Obracamy tylko te narożnik, które tego wymagają. Może się zdarzyć, że konieczne będzie obrócenie wszystkich 4 narożników, ewentualnie 3 lub tylko 2.
Algorytm:
R' D' R D R' D' R D
Uwaga: Chwilowo biała warstwa zostanie pomieszana. W momencie gdy narożnik zostanie poprawnie ustawiony (żółtym do góry), to w jego miejsce podsuwamy kolejny źle ustawiony narożnik i wykonujemy kolejny raz algorytm.
Obrócony został narożnik żółto - czerwono - zielony
W miejsce tego klocka obracając górną warstwe wstawiamy kolejny źle obrócony narożnik i wykonujemy algorytm.
Podsumowanie
Jestem bardzo zadowolony, jeśli ten kurs był dla Ciebie pomocny i sprawił, że ułożyłeś kostkę 2x2x2. Teraz ćwicz - Wkrótce pojawi się poradnik do metody bardziej zaawansowanej, dzięki której ułożenie kostki będzie dużo szybsze. Powodzenia!
- pisz: kontakt.rcube@gmail.com